środa, 13 maja 2009

Jak się zmienić? Teatr życia codziennegoTo jedyne określenie jakie nasuwa mi się w tym momencie pisząc tego posta.Zobacz, każdy z nas, w różnych momentach życia przybiera określone role. Jeżeli czytasz w tym momencie ten artykuł, to czy tego chcesz, czy nie, stajesz się czytelnikiem Tego bloga.Ktoś (przykładowo Maciek) jest ojcem, mężem, synem, pracownikiem, szefem, kolegą. Tych ról jest znacznie więcej, ale skupmy się tylko na tych. Dąży do tego by być szczęśliwym człowiekiem, by osiągnąć spełnienie. Powinien zdawać sobie sprawę, że może to uzyskać w momencie kiedy osiągnie spójność pomiędzy poszczególnymi rolami. Jeżeli tego nie zrobi, to zwróć uwagę, przybiera „maskę” aktora. Ale czy ten aktor zawsze jest szczęśliwy? Wydaje mi się, że nie.Co zatem pownien zrobić, aby osiągnąć ową spójność?

W tym celu powinien rozpocząć od diagnozy swoich wartości. Co takiego w życiu jest dla niego najważniejsze?
Przykładowo, rozpoznaje u siebie, na przykład wykonując ćwiczenie, wartości, takie jak: rodzina, pomaganie innym, wiedza, wyzwania, bezpieczeństwo ekonomiczne, autonomia. Kolejny krok, jaki powinien uczynić, to sprawdzić czy w kontekście poszczególnych ról nie zaniedbuje którejś z nich. I tak, będąc pracownikiem, zauważa, że najbardziej cierpią takie wartości jak: wiedza i wyzwania, autonomia.

Czy może w tym momencie zmienić pracę? Pewnie może, ale jak to zrobić, by nie narazić na szwank swojej rodziny? Bezpieczeństwo ekonomiczne, rodzina, jako wartości , są w tym momencie dla niego kluczowe. Gdyby nie miał dzieci, a w tym przypadku ma , bez wahania podjąłby wyzwanie i na przykład, założył swój własny biznes. Jest przez cały czas na rozdrożu, rozsadza go od wewnątrz. Praca, która daje mu stały dochód ogranicza jego trzy, wspomniane wyżej wartości. Jest nieszczęśliwy, dlatego udziela się poza pracą, realizując w ten sposób wiedzę i wyzwania. Pozostaje jednak autonomia, jako kluczowy czynnik tego dysonansu…Tak właśnie mniej więcej wygląda praca nad własnymi wartościami.
Pogłębiamy samoświadomość, która w każdym momencie naszego życia jest najważniejsza. Wiedza ta pozwala przyjąć odpowiednie strategie i działania, które prowadzą do harmonii w naszym życiu. Wspomniany aktor może wreszcie ściągnąć swoją „ maskę” by pokazać swoje prawdziwe oblicze.

Acha, byłbym zapomniał najważniejszej rzeczy.


Już wkrótce odbędzie się kolejny warsztat „Świadomy Własnych Wartości”, który dla odmiany poprowadzi Mariusz Kapusta. Na pierwszą edycję, która odbyła się 8 maja, zgłosiło się 43 osoby. Niestety udział w warsztacie, mogło wziąć tylko 8 osób. Zaprosiliśmy więc te osoby, które jako pierwsze wypełniły formularz.


W dalszym ciągu, można wpisywać się na listę osób oczekujących, wypełniając formularz. W ten sposób, osoby z listy będą na bieżąco informowane o planowanych szkoleniach i warsztatach. Przypominam, że udział w warsztatach jest bezpłatny.
Pozdrawiam.
Artur Rak

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

O mnie

Moje zdjęcie

Dyplomowany Trener Biznesu – praktyk z 22 letnim stażem. Specjalista w zakresie zarządzania, sprzedaży, marketingu i rozwoju kompetencji osobistych. Rozwijam struktury sprzedaży doradzając MiŚP. Związany zawodowo miedzy innymi z firmami: Wedel, Frito-Lay, Ferrero, Woseba, Ambra, Oceanic, Amplico Life, Thermoplast, Jelfa, AstraZeneca, GlaxoSmithKline.