piątek, 15 maja 2009

Czy warto mieć mentora?Kim właściwie jest mentor? Czy m się zajmuje i jaki ma wpływ na rozwój innych ludzi.
W dzisiejszym poście postaram się odpowiedzieć w kilku zdaniach na powyższe pytania.

Dodatkowo wpadłem na pomysł, aby stworzyć na moim blogu galerię mentorów, którzy mieli bądź mają wpływ na moje życie.

Mentor to nauczyciel, mistrz, autorytet, specjalista z jakiejś dziedziny życia. Osoba ta z racji posiadanego doświadczenia w jakiejś dziedzinie, udziela rad i wskazówek swoim uczniom.

Bardzo cenne jest, jeżeli na swojej drodze spotkasz takiego człowieka, który będzie chciał podzielić się z Tobą swoją wiedzą i doświadczeniem. Bez chwili wahania, wykorzystaj to!

Na początek proponuje jednak znaleźć mentorów, którzy są autorami wielu książek i to właśnie w nich dzielą się swoją wiedzą. Grzechem byłoby, żeby tego nie wykorzystać.

Moją listę mentorów rozpoczynam od:

Brian Tracy

 

Brian Tracy jest jednym z czołowych specjalistów amerykańskich w dziedzinie zarządzania zasobami ludzkimi i organizacji czasu. Ekspert psychologii sprzedaży, charyzmatyczny mówca, uznany na świecie autorytet i konsultant w zakresie rozwoju osobistego oraz sukcesu zawodowego wygłasza prelekcje i prowadzi seminaria dla 300 tysięcy osób rocznie. Ponad 500 firm na całym świecie korzystało z jego wykładów. Autor licznych bestsellerów, twórca programów treningowych, multimedialnych systemów szkoleniowych z zakresu doskonalenia osobowości, technik sprzedaży, zarządzania oraz planowania strategicznego.

Kilka książek, które warto przeczytać:

„100 praw sukcesu w biznesie”

 Autor książki twierdzi, że istnieją naturalne prawa, które działają zawsze i wszędzie. Jego zdaniem co roku tysiące firm działają poniżej swych możliwości lub nawet upadają, a miliony ludzi, sfrustrowanych konfrontacją marzeń z rzeczywistością, nie osiągają zamierzonych celów wszyscy oni bowiem usiłują łamać uniwersalne prawa, gdyż najczęściej ich nie znają. Autor podzielił 100 praw na 8 głównych kategorii (Życie, Sukces, Biznes, Przywództwo, Pieniądze, Sprzedaż, Negocjowanie oraz Zarządzanie Czasem). Te kluczowe zasady, po raz pierwszy zebrane w jednym tomie, mogą zostać zrozumiane i zastosowane przez ludzi biznesu bez względu na ich wiek i doświadczenie.

„Brian Tracy i Moc pewności siebie”

Jeśli kiedykolwiek zdarzyło Ci się zwątpić we własne siły, pomyśl, że Brian Tracy zebrał swoje budujące prawa i inspirujące myśli właśnie dla Ciebie. Spójrz w swoje wnętrze jak w lustro i zobacz klarowne odbicie wszystkiego, czym jest dla Ciebie sukces. Z każdym kolejnym słowem płynącym z tej niedużej książeczki będziesz bliżej wymarzonej kariery, osiągnięcia spokoju ducha, odnalezienia osobistego szczęścia i zdobycia pokaźnych korzyści materialnych. Zacznij czytać.
• Złote myśli odmieniające każdy dzień. 
• Orzeźwiające krople natchnienia. 
• Zastrzyki siły i zapału. 
• Mała książka o wielkiej motywacji.

„Maksimum osiągnięć”

System, który poznasz, może zmienić całe twoje życie. Książka Maksimum osiągnięć zawiera jedyną w swym rodzaju syntezę idei, metod i technik, po raz pierwszy w ten sposób zaprezentowanych. Poszczególne elementy systemu nie są jednak niczym nowym. Człowiek odkrywał je i rozwijał przez wieki swego istnienia na Ziemi. Te zasady i metody zostały sprawdzone w praktyce przez miliony ludzi. Na nich opiera się każdy sukces. 

Jeśli wprowadzisz te techniki do twojego codziennego życia, zyskasz poczucie szczęścia, zdrowia i pewności siebie. Poznasz wspaniale uczucie mocy, celu i samodzielnego kierowania własnym życiem. "Twoja postawa stanie się bardziej pozytywna i skupiona. Zyskasz umiejętność osiągania założonych celów. Nauczysz się postępować z ważnymi dla ciebie ludźmi. Osiągniesz sukces zawodowy i poczujesz się naprawdę wspaniałym człowiekiem.

Poznasz sposoby uwolnienia wielkich, nie wykorzystanych rezerw, ukrytych głęboko w twoim wnętrzu. Wykonywanie ćwiczeń, umieszczonych na końcu każdego rozdziału, umożliwi osiągnięcie wyników, których skala zależy jedynie od włożonego w nie wysiłku. Wprowadzisz swoje życie na drogę sukcesu, osiągnięć i szczęścia, jakich dotąd nie zaznałeś.

Posługując się prostą analogią, życie jest podobne do zamka szyfrowego, tylko ma znacznie więcej kombinacji numerów. Jeśli ustawisz numery we właściwej kolejności, zamek otworzy się. To żaden cud, ani sprawa szczęścia. Jeśli dysponujesz odpowiednim zestawem liczb, nie ma znaczenia, kim jesteś. Podobnie jest w życiu. Właściwe zestawienie myśli i działań pozwoli ci osiągnąć niemal wszystko, czego naprawdę pragniesz. A jeśli będziesz naprawdę poszukiwać, to na pewno znajdziesz.

Zdrowie, bogactwo, szczęście, sukces i spokój ducha podlegają tej samej zasadzie. Jeśli wykonasz właściwe czynności we właściwy sposób, zrealizujesz swoje plany.

„Myśl inaczej”

Prawda o tobie 

Jesteś wyjątkowo dobrym człowiekiem. Zasługujesz na wspaniałe życie pełne sukcesów, szczęścia, radości i pozytywnych emocji. Masz naturalne prawo do udanych związków, idealnego zdrowia, satysfakcjonującej pracy i niezależności finansowej. Takie właśnie powinno być twoje życie.

  Jesteś ukierunkowany na sukces i zaprojektowany tak, by mieć wysoką samoocenę, odczuwać dumę i żywić szacunek do samego siebie. Jesteś wyjątkowy, w całej historii ludzkości nie było nikogo podobnego do ciebie. Masz niezwykłe ukryte talenty i zdolności, które, jeśli tylko je rozwiniesz i wykorzystasz, zapewnią ci wszystko, czego tylko zapragniesz.

  Żyjesz w wyjątkowym okresie w dziejach. Otaczają cię niezliczone możliwości, które możesz wykorzystać, by spełnić marzenia. Jedyne ograniczenia względem tego, kim możesz być, co możesz mieć i czego możesz dokonać, to te, które sam nakładasz na siebie poprzez sposób myślenia. Przyszłość nie ma dla ciebie żadnych granic.

Bądź realistą!

Jak zareagowałeś na powyższe trzy akapity? Zapewne dwojako. Najpierw spodobało ci się to, co przeczytałeś, i pragnąłeś, by okazało się prawdą. Jednak potem pojawił się sceptycyzm i niedowierzanie. Chociaż głęboko pragniesz być zdrowy, szczęśliwy i bogaty, gdy czytałeś te słowa, natychmiast pojawiły się w tobie wątpliwości i lęki i przypomniały ci o powodach, dla których takie marzenia i cele mogą być niemożliwe do osiągnięcia. Cóż, witaj w tłumie!

  Wiele lat temu czułem się dokładnie tak samo. Choć pragnąłem odnieść w życiu wielki sukces, byłem słabo wykształcony, mało zdolny i bezrobotny. Nie miałem pojęcia, co zrobić, by poprawić swoją sytuację. Czułem się jak w pułapce między wielkimi pomysłami z jednej strony, a ograniczonymi środkami i możliwościami z drugiej. Wtedy odkryłem szereg wyjątkowych zasad, które odpowiadają za wszystkie wielkie sukcesy i osiągnięcia, zaś moje życie zmieniło się na zawsze.

  Po wypróbowaniu owych zasad na sobie, zacząłem prowadzić szkolenia i przygotowywać innych ludzi do kierowania się tymi samymi założeniami. Od tamtej pory przeprowadziłem ponad 2 tysiące wykładów i trwających nawet po 4 dni seminariów w 24 krajach, z udziałem łącznie ponad dwóch milionów słuchaczy. Większość uczestników początkowo także była sceptyczna wobec idei optymizmu i nieograniczonych możliwości, dopóki nie dowiedzieli się tego, czego ty dowiesz się z kolejnych stron. Zmieniło to ich życie tak samo, jak zmieni twoje.

Najważniejsza zasada

Prawdopodobnie najważniejszą ze wszystkich zasad mentalnych i duchowych jest ta, że stajesz się tym, o czym najczęściej myślisz. Zewnętrzny świat to w znacznej mierze lustrzane odbicie świata wewnętrznego. To, co dzieje się na zewnątrz, stanowi obraz tego, co dzieje się wewnątrz ciebie. Można zdiagnozować duchowy stan danej osoby, przyglądając się jej światu zewnętrznemu. I nigdy nie jest to obraz sprzeczny.

„Osobowość lidera”

Aby sprostać wszystkim wyzwaniom XXI wieku, nie wystarczy fachowość i skuteczne metody pracy oraz wypróbowane strategie sukcesu. Wiek ten wymaga szczególnych kompetencji. Wymaga maksymalnego wysiłku intelektualnego, emocjonalnego od tych, którzy chcą skutecznie radzić sobie z sobą i umiejętnie przewodzić innym. Każdy z nas ma ogromny potencjał. Ale w jaki sposób wykorzystać go optymalnie i efektywnie. Ta książka dostarcza wartościowych i wypróbowanych metod, dzięki którym w życiu prywatnym i zawodowym staniesz sie autorytetem.
Hanna Elżbieta Pawłowska

Powyższe opisy pochodzą ze strony: Dobreksiażki.plOficjalna strona mentora

Na stronie znajdziesz dużo ciekawych artykułów, filmów oraz audycji poświęconych rozwojowi osobistemu.

Krótki film o Tracy w Teleexpresie:


Krótki wykład na temat kreatywności (ang):

Brian Tracy Warszawa 25.04.2008 Hotel Marriott.

Brian Tracy o działalności Brian Tracy International w PolsceJuż niedługo przedstawię sylwetkę kolejnej postaci. Jeżeli masz jakąś sugestię, odnośnie przedstawianej treści, nie zwlekaj, zamieść komentarz pod postem.

Pozdrawiam.
Artur Rak


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

O mnie

Moje zdjęcie

Dyplomowany Trener Biznesu – praktyk z 22 letnim stażem. Specjalista w zakresie zarządzania, sprzedaży, marketingu i rozwoju kompetencji osobistych. Rozwijam struktury sprzedaży doradzając MiŚP. Związany zawodowo miedzy innymi z firmami: Wedel, Frito-Lay, Ferrero, Woseba, Ambra, Oceanic, Amplico Life, Thermoplast, Jelfa, AstraZeneca, GlaxoSmithKline.