czwartek, 15 stycznia 2009

Odnajdujemy wartości - ćwiczenia.

Kontynuacja wcześniejszego posta o wartościach.

Ćwiczenie 1 - Linia życia

Na pustej kartce narysuj poziomą linię, która przedstawia Twoje życie. Zaznacz na niej wszystkie istotne wydarzenia, które miały wpływ na to, kim jesteś dzisiaj. Na zielono zaznacz wydarzenia, które wpłynęły na Ciebie w pozytywny sposób. Na czerwono zaś, zaznacz wydarzenia negatywne. Uwaga, ćwiczenie może wywołać silne emocje, dlatego dobrze jest mieć w pobliżu kogoś, kto nas może wesprzeć.
Postaraj się być bardzo szczery i zajrzyj głęboko w siebie.
Zastanów się teraz, jak wyglądałoby Twoje życie i kim byś teraz był, gdyby nie doszło do wydarzeń zaznaczonych na owej linii. Jaka byłaby Twoja obecna sytuacja zawodowa?
Przeanalizuj uważnie wydarzenia, które w pierwszym momencie określiłeś jako pozytywne. Może się bowiem okazać, że pewne kierunki rozwoju zawodowego są efektem przypadku i zbiegu okoliczności, a nie spójnych Twoimi wartościami.
To ćwiczenia zmusza wyobraźnię do pracy. Pozwala przyjrzeć się swoim dotychczasowym wyborom. Może się okazać, że obecny scenariusz jest znacznie lepszy niż jakakolwiek alternatywa. Że jest idealny. Mało jest osób, które uznają swoją drogę zawodową za perfekcyjną. Czy to, co do tej pory robiliśmy było dla nas szczególnie ważne?

Pracując nad swoim zestawem wartości definiujemy samych siebie, a nie wydarzenia definiują nas. Trzymając się swoich wartości łatwiej pokonujmy przeszkody.

Ćwiczenie 2 - List

1. Napisz list do siebie w wieku dziesięciu lat. Napisz:
-jakie jest teraz Twoje życie?
-czego się nauczyłeś od czasu, gdy miałeś 10 lat?
-co chciałbyś sobie przekazać – coś, czym powinieneś się kierować, co jest naprawdę cenne i czemu należy poświęcać najwięcej wysiłku?
-czego powinieneś się wystrzegać i unikać?

2. Napisz list, albo notatkę, którą ludzie odnajdą za sto lat. Napisz w nim wszystko, co chciałbyś, aby wiedzieli o Tobie.


Powyższe dwa ćwiczenia pochodzą z książki Zbignewa Ryżaka "Energia wewnętrzna".

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

O mnie

Moje zdjęcie

Dyplomowany Trener Biznesu – praktyk z 22 letnim stażem. Specjalista w zakresie zarządzania, sprzedaży, marketingu i rozwoju kompetencji osobistych. Rozwijam struktury sprzedaży doradzając MiŚP. Związany zawodowo miedzy innymi z firmami: Wedel, Frito-Lay, Ferrero, Woseba, Ambra, Oceanic, Amplico Life, Thermoplast, Jelfa, AstraZeneca, GlaxoSmithKline.