sobota, 15 listopada 2008

Talent – umiejętność, zdolność czy kompetencja?

Często, kiedy czytam, słucham radia albo oglądam telewizję, zdarza mi się, że jakieś słowa, które docierają do mnie, są bardzo mi znane, ale niekiedy dzieje się tak, że nagle zaczynają nabierać nowego znaczenia.

To zdarzyło mi się ostatnio, kiedy oglądałem program „mam talent”. Byli tam ludzie, którzy swoje życie poświecili jakiejś pasji. Nierzadko szlifując swój potencjał latami. Pomyślałem „eureka”, to świetna droga w wyrażaniu osobistych darów, w które obdarzyła nas natura.
Oni porostu byli utalentowani.

Często używamy słów umiejętność, zdolność, biegłość, wytrenowanie, fachowość, kompetencja, by podkreślić wartość jakiegoś człowieka.

Gdy słyszymy, gdy ktoś coś robi z talentem, albo bez talentu, na pewno wiecie, co takie stwierdzenie oznacza. Myślimy wtedy, że ten ktoś wykonał dane zadanie z łatwością, albo w ogóle sobie z nim nie potrafi poradzić.

To dało do myślenia, że jak wiele trudności sprawia niektórym ludziom prowadzenie własnego biznesu. Tak naprawdę do rozkręcenia biznesu potrzebna jest ogromna rozpiętość posiadanych talentów, co w rzeczywistości jest raczej nieosiągalne dla możliwości naszego umysłu.

Ten szeroki zakres pokazuje rzeczywiste trudności bycia jedynym, niepowtarzalnym diamentem swojego biznesu. To wyjaśnia, dlaczego te wszystkie biznesy, jakkolwiek duże czy małe, osiągają tak wspaniałe sukcesy. Dzieje się tak, ponieważ, opierają się na wysokiej wydajności wszystkich członków jakiegoś zespołu.
Firma taka, skupia takich ludzi, którzy są zainspirowani i mają niesamowite parcie dążenia do czegoś. Właśnie takie połączone działanie, sprawia, że dany biznes osiąga ogromne sukcesy.

Uważam, że jedna osoba, działając w pojedynkę nie może osiągnąć wielkiego sukces, ponieważ rzadko się zdarza, żeby posiadała wszystkie te talenty, które są potrzebne do prowadzenia biznesu.

Jeżeli uważasz, że powinieneś znaleźć dodatkowych graczy do „Twojej gry”, to prawdopodobnie masz rację. Jest niezwykle mało prawdopodobne, że posiadasz wszystkie te talenty, które są niezbędne by realizować swoje biznesowe cele. A może się mylę?
 

Na koniec jeszcze cytat:

"Wykonywanie z łatwością tego, co innym wydaje się trudne, świadczy o talencie. Robienie tego, co jest niemożliwe dla talentu, świadczy o geniuszu."
Henri Frederic AmielŻyczę ci wszystkiego najlepszego i dużo wytrwałości w prowadzeniu własnego biznesu.

Artur Rak

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

O mnie

Moje zdjęcie

Dyplomowany Trener Biznesu – praktyk z 22 letnim stażem. Specjalista w zakresie zarządzania, sprzedaży, marketingu i rozwoju kompetencji osobistych. Rozwijam struktury sprzedaży doradzając MiŚP. Związany zawodowo miedzy innymi z firmami: Wedel, Frito-Lay, Ferrero, Woseba, Ambra, Oceanic, Amplico Life, Thermoplast, Jelfa, AstraZeneca, GlaxoSmithKline.