sobota, 11 kwietnia 2009

Dlaczego małżonkowie spierają się ze sobą?
Częste kłótnie, bójki, awantury, spory, które odbywają się w wielu rodzinach. Jakie mają źródło? Co przyczynia się do takich zachowań?

Psycholodzy i terapeuci rodzinni, twierdzą, ze głównym powodem domowych awantur, jest zazdrość jednego z partnerów, który czując się zagrożony, ucieka się do przemocy. Robi to po to, by zdobyć większą kontrolę nad związkiem. Na szczęście owa przemoc, w większości przypadków, ogranicza się do słów i przejawia się jako krytyka.

Tłumaczy to fakt, że osoby wysoko postawione w strukturach bogatych firm. Poważni biznesmeni, kierownicy, dyrektorzy, prezesi, którzy kierują i zarządzają praca tysięcy ludzi, uskarżają się na to, że słyszą często obelgi z ust własnych połówek. Kobiety te nieustannie zrzędzą i krytykują ich, aby zyskać choćby odrobinę władzy i ściągną swych mężów na niższy poziom. Zresztą działa to również w drugą stronę i to coraz częściej. Kobiety coraz częściej mają intratniejsze posady od swoich mężów.:)

Uważam jednak, że krytyka, ale ta konstruktywna jest potrzebna,jednak powinna być ofiarowana życzliwymi słowami z ciepłym, przyjaznym tonem.

Zwróćcie uwagę, kiedy spotka Was krytyka czy słowa są szczere i mają na celu Wasze dobro.
Wtedy podziękujcie tym osobom za to. Nie często, bowiem mamy do czynienia z taką sytuacją, a wiadomo, że dzięki informacji zwrotnej możemy się rozwijać. Lustro jak wiadomo jeszcze nie nauczyło się przemawiać ludzkim głosem. :)

Zdarza się również, kiedy niektórzy ludzie krytykują Was, wcale nie mając na względzie Waszej korzyści. Atakują Waszą osobę, gdyż nie znoszą lub zazdroszczą Wam. Możliwość wytknięcia Wam wad sprawia im ogromną przyjemność.

Ktokolwiek wytyka Wasze wady palcem, powinien w takiej sytuacji spojrzeć na siebie. Zwróćcie uwagę na dłoń. Palec wskazujący skierowany jest w Waszą stronę, lecz pozostają trzy inne, które skierowane są w tył. W stronę krytykującej Was osoby.

Konkluzja jest taka, że każdy, kto osądza innych, powinien się zastanowić, dlaczego to robi. Ludzie całkowicie uczciwi zwykle dostrzegają, że jednym z motywów jest zazdrość o coś, czego się samemu nie ma lub czego pragnie.
Kiedy odchodzimy z tego świata, powinniśmy mieć świadomość, ze zostawiamy po sobie ciepłe wspomnienia swoich pozytywnych i pełnych miłości związków z innymi ludźmi. Niestety jest tak, że są na świecie ludzie, którzy pozostawiają jedynie niemiłe wspomnienia, toksyny, skażając wszystko, czegokolwiek dotknęli w ciągu całego swojego życia.

“Jeśli wdajesz się w spory, dyskusje i kłótnie, możesz czasem osiągnąć zwycięstwo. Ale będzie to zwycięstwo próżne, ponieważ nigdy nie pozyskasz dobrej woli swojego oponenta.”

Ben Franklin.

Pozdrawiam świątecznie życząc Wam Spokojnych Świąt.
Artur Rak

1 komentarz:

O mnie

Moje zdjęcie

Dyplomowany Trener Biznesu – praktyk z 22 letnim stażem. Specjalista w zakresie zarządzania, sprzedaży, marketingu i rozwoju kompetencji osobistych. Rozwijam struktury sprzedaży doradzając MiŚP. Związany zawodowo miedzy innymi z firmami: Wedel, Frito-Lay, Ferrero, Woseba, Ambra, Oceanic, Amplico Life, Thermoplast, Jelfa, AstraZeneca, GlaxoSmithKline.