niedziela, 1 marca 2009

O pozytywnej intencji odkładania na później.

To jedna z podstawowych zasad NLP. Jak ją zastosować w życiu, by dała Ci najwięcej wolności, wewnętrznego bezpieczeństwa i wiary w siebie?

Wielu psychologów słysząc tę zasadę zarzuca NLP, że szkoła ta promuje usprawiedliwianie krzywdzenia innych. Uważają, że według niej możemy każdą naszą decyzję uznać za dobrą - nawet, jeśli ma dla kogoś negatywne konsekwencje.

Nic bardziej mylnego!

W zasadzie tej chodzi o to, że INTENCJA każdego Twojego działania, każdej myśli i decyzji jest pozytywna. Weźmy na przykład picie alkoholu. Jaką intencję w swoim działaniu mają alkoholicy? Co chcą osiągnąć?

Najczęściej jest to zapomnienie o problemach, dobry humor, dobre samopoczucie, pewność siebie, spokój i inne. Popatrz na te intencje oddzielając je od alkoholu. Prawda, że same w sobie są pozytywne?

Spójrzmy na inny przykład. Grupy chuliganów, „fanów” piłki nożnej. Co daje im to, co robią? Jakie są ich intencje?

Na pewno akceptacja i identyfikacja z grupą. Co może się wydać dziwne dla ludzi spoza tego środowiska – dobra zabawa, „wyżycie się”, samorealizacja. Patrząc na same wartości – znów okazuje się, że są pozytywne.

Metoda ta absolutnie nie służy usprawiedliwianiu kogokolwiek. Służy temu, by każdy z nas mógł uświadomić sobie jakie są pobudki danego działania. Gdy już je znamy, możemy skoncentrować się na zmianie zachowania.

Podstawą jednej z metod NLP służących właśnie temu celowi, Core Transformation, jest zmiana zachowania przy zachowaniu wartości, które stare zachowanie realizowało. Zachowanie wartości jest tu kluczowym elementem z bardzo prostego powodu. Ponieważ jeśli dane zachowanie realizuje pozytywne wartości to podświadomość danej osoby nie będzie chciała łatwo z niego zrezygnować.

Wiedzą o tym osoby uzależnione od wszelkich używek i te, które cały czas przekładają coś na później. Ich podświadomość po prostu połączyła dane zachowanie z osiąganiem szczęścia, spokoju i innych pozytywnych wartości.

Co więc można zrobić w tym momencie? Jeśli pracujesz z sobą samym, sprawdź najpierw co daje Ci określone zachowanie. Np. przy kompulsywnym odkładaniu na później może to być: spokój, ucieczka od problemów lub „przepracowania się”, ochrona swojego zdrowia – fizycznego i psychicznego.

Jakkolwiek nielogicznie może to brzmieć dla świadomości, nasza podświadomość często właśnie tak myśli.

Gdy już wydobędziesz na poziom świadomy pozytywne intencje zachowania, które chcesz zmienić, zastanów się co możesz robić innego, co zapewni realizację tych wartości. Powiedz do siebie dialogiem wewnętrznym: „Teraz zmieniam moje zachowanie na takie, które zapewni wszystkie wartości, które realizowało stare zachowanie i dodatkowo zapewni realizację nowych wartości”. Niech Twoja podświadomość wie, że nic nie straci na zmianie – nie będzie wówczas utrudniać tej zmiany.

Korzystając z przykładu z odkładaniem na później – w jaki inny sposób możesz mieć przynajmniej tyle spokoju, ile dotychczas? Jak możesz być wolny od problemów? Jak możesz inaczej chronić swoje zdrowie psychiczne i fizyczne podczas wykonywania działań, które do tej pory odkładałeś na później?

Oto przykładowe odpowiedzi:

1. Zmień nastawienie do „problemów” lub wykonywanych działań. Popatrz na nie jak na okazje do rozwoju i osiągnięcia dobrego samopoczucia i innych pozytywnych rzeczy. Co zyskasz dzięki temu, że wykonasz to teraz? Jak się poczujesz, gdy będzie już „po wszystkim”? Patrz tylko na pozytywne aspekty tych czynności – pozwoli Ci to poczuć się dobrze z myślą o nich, a to najważniejszy krok do ich akceptacji przez Twoją podświadomość.

2. Po wykonaniu każdej z czynności, które do tej pory odkładałeś, daj sobie chwilę na odpoczynek i relaks. Na poczucie się absolutnie dobrze. Może to być nawet minuta lub dwie – po prostu zadowolenia, że to zrobiłeś. Im więcej pozytywnych emocji w trakcie i po wykonaniu tych czynności – tym bardziej Twoja podświadomość będzie chciała powtarzać te działania i nową strategię. Podświadomość ma bardzo prosty system motywacyjny – chce robić to, co jest przyjemne i uciekać od tego, co nieprzyjemne.

3. Podczas wykonywania tych czynności zapomnij o skupianiu się na celu. Zostaw myśli „Muszę to zrobić”, „Powinienem”, „Tak wypada”. To zabójcy motywacji. Podejdź do sprawy w inny sposób. Koncentruj się na procesie, czyli na wykonywaniu zadania, zamiast na jego wykonaniu. Ciesz się każdą chwilą, gdy to robisz. Jeśli jest to mycie naczyń – obserwuj, jak rośnie góra czystych, pachnących, umytych naczyń. Jeśli jest to telefon do klienta – koncentruj się na jego głosie i na tym, co możesz mu dać, w czym możesz mu pomóc i czego możesz sam się nauczyć podczas tej rozmowy.

Odpowiedzi jest oczywiście więcej, jednak patrząc na te możesz znaleźć w nich wartości o których pisałem wcześniej. Realizując je – będzie Ci dużo łatwiej zmienić każde zachowanie, każdy nawyk.

Wykonaj nowe zachowanie kilka razy. Nawet, jeśli na początku będziesz czuł wewnętrzny opór. Nawet jeśli będziesz chciał odłożyć to na później – tym bardziej zaciśnij zęby i po prostu to wykonaj. Twoje ciało, Twój umysł i mózg potrzebuje nowego nawyku, który musisz rozpocząć. Nikt za Ciebie tego nie zrobi, to nie stanie się samo. Ale efekty będą genialne – możesz tak zmienić całe swoje życie.

Autor artykułu: Michał Jankowiak
Artykuł pochodzi ze :strony

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

O mnie

Moje zdjęcie

Dyplomowany Trener Biznesu – praktyk z 22 letnim stażem. Specjalista w zakresie zarządzania, sprzedaży, marketingu i rozwoju kompetencji osobistych. Rozwijam struktury sprzedaży doradzając MiŚP. Związany zawodowo miedzy innymi z firmami: Wedel, Frito-Lay, Ferrero, Woseba, Ambra, Oceanic, Amplico Life, Thermoplast, Jelfa, AstraZeneca, GlaxoSmithKline.