sobota, 21 marca 2009

Na początek kamienie

Dzisiaj przedstawiam, piękną historię, która z pewnością wprowadziła w zadumę, niejedną osobę.
Oto ona:
“Profesor filozofii stanął przed swymi studentami i położył przed sobą kilka przedmiotów. Kiedy zaczęły się zajęcia, wziął spory słoik i wypełnił go po brzeg dużymi kamieniami. Potem zapytał studentów, czy ich zdaniem słój jest pełny, oni zaś potwierdzili.
Wtedy profesor wziął pudełko żwiru, wsypał do słoika i lekko potrząsnął. Żwir oczywiście stoczył się w wolną przestrzeń między kamieniami. Profesor ponownie zapytał studentów, czy słoik jest pełny, a oni ze śmiechem przytaknęli.
Profesor wziął pudełko piasku i wsypał go, potrząsając słojem. W ten sposób piasek wypełnił pozostałą jeszcze wolną przestrzeń.
Profesor powiedział:
- Chciałbym, byście wiedzieli, że ten słój jest jak Wasze życie. Kamienie - to ważne rzeczy w życiu: Wasza rodzina, Wasz partner, Wasze dzieci, Wasze zdrowie. Gdyby nie było wszystkiego innego, Wasze życie i tak byłoby wypełnione.
Żwir - to inne, mniej ważne rzeczy: pieniądze, mieszkanie albo samochód.
Piasek symbolizuje całkiem drobne rzeczy w życiu, w tym Waszą pracę.
Jeśli nie włożymy kamieni jako pierwszych, później nie będzie to możliwe. Jeżeli najpierw napełnicie słój piaskiem, nie będzie już miejsca na żwir, a tym bardziej na kamienie.
Tak jest też w życiu: Jeśli poświęcicie całą Waszą energię na drobne rzeczy, nie będziecie jej mieli na rzeczy istotne. Dlatego ważne jest, by zadać sobie pytanie: co stanowi kamienie w moim życiu? Następnie włożyć je jako pierwsze do słoja i dbać o nie. Zostanie Wam jeszcze dość czasu na inne sprawy.
Zważajcie przede wszystkim na kamienie - one są tym, co się naprawdę liczy. Reszta to piasek.”

11 komentarzy:

 1. Słyszałem o tym wykładzie, kolega na nim był:) Podobno pod koniec wykładu jeden student podszedł do profesora i zapytał go czy słoik jest pełny, profesor potwierdził. Wtedy student wyciągnął z plecaka puszkę piwa, otworzył i wlał całe do słoika.
  Jaki z tego morał? - Zawsze znajdzie się miejsce na jeszcze jedno piwo:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Popieram, popieram :)
  Szkoda tylko, ze od piwa rośnie brzuch :(

  OdpowiedzUsuń
 3. Jeden z lepszych tekstów.
  Co do piwa, to również mogłaby być woda wlana do słoika, ale...suma sumarum...piwo może oznaczać, że i na zabawę i relaks jest czas i miejsce w życiu człowieka;-)

  Gratuluję blogu Panie Arturze,

  Witold Złotkowski

  OdpowiedzUsuń
 4. Te opowiadania są genialne. Dziękuję Panu za nie.
  Wszystkie dają do myślenia. Pokazują prawdę o życiu, której ludzie często nie zauważają...

  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 5. Opowiadania super, dają do myślenia :-)

  OdpowiedzUsuń
 6. Fantastyczne opowiadanie, daje do myślenia co w życiu liczy się najbardziej i nadaje mu sens. Jesteśmy tak zabiegani i zapracowani, że czasami zapominamy o drugim człowieku.
  Dzięki.

  OdpowiedzUsuń
 7. Witam Panie Arturze!
  Bardzo dziękuję za wszystkie bajki i oczywiscie życzę samych sukcesów. Oczywiście kształty kamieni to wyznawanie naszych wartości. Ale z biegiem lat wszystko ulega zmianie, priorytety się zmieniają. A co za tym idzie "piasek może zamienić się w jeden z wielkich kamieni" Święte jest tylko ludzkie szczęście i wolność.
  Pozdrawiam
  Aneta

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam Pani Aneto,

   Zgodzę się, ze pod każdym z naszych wartości kryją się priorytety i rzeczywiście tak jest, że najpierw wykonujemy rzeczy, które są dla nas najważniejsze.

   Tylko problem w tym, że nie zawsze zastanawiamy się nad tym, a może warto?

   Wartości, które wyznajemy nie ulegają już takim wahaniom jak priorytety.

   Usuń
 8. Świetna historia :) nie ukrywam, że dała mi dużo do myślenia w pozytywnym znaczeniu :)
  Cieszę się że mogę czerpać inspirację do przemyśleń dzięki tym opowiadaniom :)
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo się cieszę, że mogłem zainspirować :)

   Usuń
 9. Znam i lubię bardzo tę historię.. dziękuję za przypomnienie:)

  OdpowiedzUsuń

O mnie

Moje zdjęcie

Dyplomowany Trener Biznesu – praktyk z 22 letnim stażem. Specjalista w zakresie zarządzania, sprzedaży, marketingu i rozwoju kompetencji osobistych. Rozwijam struktury sprzedaży doradzając MiŚP. Związany zawodowo miedzy innymi z firmami: Wedel, Frito-Lay, Ferrero, Woseba, Ambra, Oceanic, Amplico Life, Thermoplast, Jelfa, AstraZeneca, GlaxoSmithKline.