piątek, 20 marca 2009

Dlaczego odrzucasz moją propozycję?

Metafora „Słońce i wiatr”.
Kiedyś Słońce i Wiatr rywalizowały ze sobą o to, które z nich jest najsilniejsze. Oczywiście żadne nie chciało ustąpić uważając, że to właśnie one jest najsilniejsze. Pewnego dnia Słońce postanowiło rozwikłać odwieczny konflikt, zapraszając Wiatr do zawodów. Zwycięzca miał być tym najsilniejszym. Konkurencje były staranie przygotowane. Wiatr oczywiście się zgodził, uważając, że wygra bez problemu. W dniu zawodów wybrali się na pustynie, gdzie miały się one odbyć. Pierwsza konkurencja wyglądała w sposób następujący. Słońce powiedziało do Wiatru :"Widzisz tego faceta co idzie? ściągnij mu kurtkę" Wiatr pomyślał sobie, że to banalne zadanie. I zaczął wiać... najpierw delikatnie, ale to nic nie dało, potem coraz mocniej, ale im mocniej wiał tym mężczyzna coraz mocniej trzymał kurtkę. Wiatr jednak się nie podawał i wiał z coraz większą siłą, na przekór mężczyzna coraz mocniej trzymał swoją własność. Po pewnym czasie Wiatr się podał. Teraz była kolej Słońca, które zaczęło świecić, najpierw delikatnie a potem coraz mocniej i mocniej. Z mężczyzny zaczął ściekać pot, gdy się tylko zorientował, sam ściągnął kurtkę.

W naszym codziennym życiu jest podobnie, ciągle rywalizujemy ze sobą i uważamy, że nasze pomysły są najlepsze. W rezultacie okazuje się, że często przegrywamy.

Skąd to się bierze? Dlaczego odrzucamy czyjeś propozycje?

Jest wiele powodów takiego postępowania, między innymi:
1. Przyjęcie propozycji wymaga działania.
2. W wyniku przyjęcia propozycji, ktoś może zdobyć sobie większe uznanie niż my.
3. Za pomysłem opowiada się ktoś, kogo nie lubimy.
4. Spieranie się, czy odrzucanie cudzych pomysłów daje nam poczucie, że jesteśmy inteligentniejsi.
5. Propozycja brzmi ryzykownie, głupio, nieoryginalnie.
6. Uważamy pomysł za „zły”, albo niepraktyczny.
7. Wolimy własne pomysły.
8. Nie rozumiemy pomysłów innych osób.
9. Nie zauważamy, ze złożono nam propozycję.
10. Na koniec, konflikt jest ekscytujący.

Następnym razem zanim powiesz „nie” spójrz na powyższa listę albo przypomnij sobie metaforę o „słońcu i wietrze” i zastanów się czy warto się spierać.

Pozdrawiam.
Artur Rak

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

O mnie

Moje zdjęcie

Dyplomowany Trener Biznesu – praktyk z 22 letnim stażem. Specjalista w zakresie zarządzania, sprzedaży, marketingu i rozwoju kompetencji osobistych. Rozwijam struktury sprzedaży doradzając MiŚP. Związany zawodowo miedzy innymi z firmami: Wedel, Frito-Lay, Ferrero, Woseba, Ambra, Oceanic, Amplico Life, Thermoplast, Jelfa, AstraZeneca, GlaxoSmithKline.