wtorek, 9 lutego 2010

Pragnę wolności !!!

"Gdzieś w jakimś nieodległym kraju, żył sobie ojciec z synem. Syn dorastał, stawał się coraz mężniejszy fizycznie a jego największym marzeniem było uzyskać wolność, wyjść z domu ojca. I tak właśnie syn, w chwili swoich 15 urodzin, wybrał się do ojca i mówi:
- Tato, mam już 15 lat, potrzebuję wolności! Daj mi ją! - powiedział.
- Wracaj do pokoju, jesteś za młody - odparł tata, a syn ze spuszczoną głową wrócił do pokoju.
Gdy nadchodziły 18 urodziny syna, postanowił się on ponownie wybrać do ojca by powiedzieć mu, iż ponad wszystko pragnie wolności.
- Tato, mam już 18 lat, jestem dorosły, daj mi wolność! Chcę się bawić, spotykać z przyjaciółmi, odkrywać! - domagał się syn.
- Wracaj do pokoju, szczylu, jesteś za młody! - odparł stanowczo ojciec.
I syn, zasmucony i zdenerwowany, wrócił do swojego pokoju. I tak mijały lata, aż syn osiągnął 21 rok życia i postanowił ponownie iść do ojca, prosić go o wolność.
- Tato, mam 21 lat, mogą mnie wpuścić do każdego klubu, a Ty mnie nadal ograniczasz, jestem dorosły, daj mi wolność!
- Wracaj do pokoju, jesteś za młody, nie zasługujesz na wolność! - odpowiedział ojciec.
Syn ze spuszczoną głową wrócił do pokoju, a ojciec... zapłakał."
--------------
I jeszcze cytat:
"Wolność jest jak powietrze na szczycie góry. I jedno, i drugie - nie do zniesienia dla słabych".

Autorem dzisiejszego cytatu jest:
Ryūnosuke Akutagawa (1892-1927)
Pisarz i poeta japoński, nazywany "ojcem krótkich historii japońskich.
Akutagawa swoją twórczość skupił na krótkich historiach, uważając je za główne medium ekspresji. Podczas swojego krótkiego życia napisał ponad 150 krótkich historii, m.in.: Hana, Kumo no ito, Jigoku-hen. Na podstawie jego tekstów (głównie w oparciu o Yabu no naka) Akira Kurosawa nakręcił film Rashōmon.

Film znalazłem na Youtube, jeżeli znasz angielski, to gorąco polecam!Pozdrawiam,
Artur Rak

Trzy kroki do doskonałości...

22 komentarze:

 1. Cytaty do Maili to Naprawdę doskonały pomysł. Oby tak dalej

  OdpowiedzUsuń
 2. bajkoterapia wkręca się jak w masełko:)Z każdym mailem życie staje się piękniejsze.Dzięki

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam te bajki, kwintesencje madrosci, ktore daja czesto do myslenia. Cytaty do mejli to tez swietny pomysl, taki zastrzyk motywacji, a oprocz tego mozna sie dowiedziec czegos nowego na temat jego tworcy. Tak dalej.

  OdpowiedzUsuń
 4. Witaj Arturze:)
  Tak pomysł z cytatami jest bardzo motywujący a bajki są rewelacyjne zawsze uważałam,że wiele można się z nich nauczyc! :):)

  OdpowiedzUsuń
 5. witaj Arturze , wielkie dzięki, że chce Ci się wyszukiwać te wspaniałe opowieści, które każdy powinien codziennie czytać aby mieć wspanialsze życie. pozdrawiam i życzę wytrwałości w tym co robisz .jest to kawał wspaniałej roboty.

  OdpowiedzUsuń
 6. Bajki są zawsze wspaniałe. Maja dużo ukrytej madrości, jak w tej wyżej. Wolność jest dla ludzi autentycznie dorosłych a nie dla mięczaków. Podejmowanie dezyzji należy do ludzi dorosłych ale nie koniecznie wiekiem.
  Piękne i mądre bajki mi przesyłasz. Bardzo dziękuję i polecam czytanie bajek Artura.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 7. Wolincjonalność to ogromna moc każdego człowieka. Wystarczy tylko docenić i wykorzystać ten potencjał.
  Pozdrawiam i dziękuję za piękne komentarze

  OdpowiedzUsuń
 8. Przesłanie jest proste jak ogon osiołka ;)
  Wolności się nie dostaje. Wolność się bierze. Jak jesteś gotowy, to po prostu weź sobie swoją wolność w takiej ilości, w jakiej jesteś w stanie udźwignąć. Jeżeli ktoś da ci wolności za dużo lub za mało, to może wreszcie zapragniesz sam sobie umeblować życie po swojemu.
  Nie dziwię się, że ojciec zapłakał... nie nauczył syna brać wolności i odpowiedzialności za swoje życie. Czy jednak odpowiedzialność za ten błąd spada wyłącznie na ojca? Daleki byłbym od pochopnych sądów w tym miejscu.
  A cytaty są świetne - utrzymać!
  zairazki

  OdpowiedzUsuń
 9. słyszałam kiedyś tę historię, ale miała pozytywne zakończenie. syn w końcu naprawdę stanowczo powiedział, że wychodzi z domu, a ojciec mu odpowiedział "jesteś gotowy".

  Jeśli o mnie chodzi - uwielbiam cytaty. dla mnie bomba :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Cytaty są REWELACYJNE. Jestem pełen podziwu dla tego co robisz. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 11. Ja uwielbiam cytaty,wieloma kieruję się w życiu.Jestem Ci,Arturze niezmiernie wdzięczna za każdy mail.Twoje bajki i cytaty pomagają doskonalić moje życie.Dziękuję i pozdrawiam cieplutko:)

  OdpowiedzUsuń
 12. Arturze twoje metafory sa bardzo inspirujace ;) Zawsze je czytym z przyjemnoscia . Dziekuje i sciskam.
  Ps. Jestes swietny w tym co robisz !!!

  OdpowiedzUsuń
 13. Bardzo inspirujące są te krótkie opowiadania. Uczą i mobilizują do zastanowienia - to jest ich atut. Pozwalają każdemu indywidualnie znaleźć płynące przesłanie. Dziękuję. Mam też pytanie. Rozumiem, że są to ogólnie dostępne metafory i od czasu do czasu na spotkaniu z klientem będę mogła ze spokojem ich użyć:-)))

  OdpowiedzUsuń
 14. pomysł rewelacyjny !!!
  bajki dające dużo do myslenia.
  A przeciez o to chodzi aby czasem nachwile zatrzymac sie pomysleć i wybrac właściwą drogę a nie pędzic jak jak chomik bez celu .

  OdpowiedzUsuń
 15. Część z tych bajek od kilku lat krąży po Sieci, ale z przyjemnością czytam je jeszcze raz i... uważniej. Plus za cytaty :). Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 16. Z przyjemnością się czyta... i daje duuuużo do myślenia a nawet pomaga w zrozumieniu wielu rzeczy...
  dziekuję i pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 17. Bajki są wspaniałe.
  Bajki przemyślane, zrozumiane a przemyślenia zastosowane - budują. Albo przebudowują. Cały czas myślę o sobie, to znaczy tak ze mną się dzieje.
  Cytaty, zwłaszcza te, które wybierasz Arturze postrzegam jak witaminki (takie naturalne, oczywiście) do dobrego posiłku. Jak katalizatory w reakcji chemicznej.
  Z tym posiłkiem to nie pomyłka. My się tu posilamy tymi bajkami.
  Ania

  Po raz kolejny napiszę, że jestem ANONIMEM. bo nie umiem zastosować innych opcji. Może by mi ktoś podpowiedział jak to zrobić...

  OdpowiedzUsuń
 18. Piękne słowa...
  Aby nie być anonimowym, jedną z opcji jest założenie konta na google (nie mylić z gmailem):
  NA stronie google po prawej stronie jest opcja zaloguj - załóż nowe konto.

  Jak już to uczynisz, to następnym razem pisząć komentarz, należy wybrać profil z rozwijanej listy (jest pod oknem komentarza) i tam wybrać : Konto google.

  Pozdrawiam,
  Artur

  OdpowiedzUsuń
 19. Ostatnio interesuje się samorozwojem, a przede wszystkim motywacją. Zapisałam się na mnóstwo mailingowych kursów i w bardzo krótkim czasie skrzynka pocztowa zapełniła mi się różnymi ,,motywującymi'' listami w ilości nie do ogarnięcia. W końcu usunęłam wszystkie te maile zostawiając tylko inspirujące cytaty dnia i świat metafor:)One nie mówią mi jak się zmotywować ale od razu motywują. :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Wow, a dla mnie przesłanie z tej akurat bajki nie było z początku oczywiste...
  Fajnie, że skorzystałam z komentarzy:)
  pozdrawiam,
  A.

  OdpowiedzUsuń
 21. Dziękuję za maile, metafory naprawdę dają do myślenia a cytaty są doskonałym uzupełnieniem.

  EN.

  OdpowiedzUsuń

O mnie

Moje zdjęcie

Dyplomowany Trener Biznesu – praktyk z 22 letnim stażem. Specjalista w zakresie zarządzania, sprzedaży, marketingu i rozwoju kompetencji osobistych. Rozwijam struktury sprzedaży doradzając MiŚP. Związany zawodowo miedzy innymi z firmami: Wedel, Frito-Lay, Ferrero, Woseba, Ambra, Oceanic, Amplico Life, Thermoplast, Jelfa, AstraZeneca, GlaxoSmithKline.